MANIPULACE NEJEN v PARTNERSTVÍ

V poslední době se setkáváme s manipulací… všude se o ní píše… odsuzují ji. Naposledy přišla za mnou i klientka, že viděla jakési video a po něm měla stav, že manipulaci viděla u všech i u sebe a bylo jí v tom velmi špatně.

Manipulace je ovládání, které může vzniknout u každého z nás v raném dětství.
Pokud rodiče dítě omezovali, mělo sklon se bránit a ukládat v sobě vztek. To vedlo ke křiku, agresi nebo k podřízenosti a k poslušnosti. Tedy v tlaku-vzteku a v poslušnosti vznikají různé formy manipulace.
Možná si toho už všímáte na dětech, partnerovi a možná i na sobě.😉

Klíčová emoce, která se projevuje hněvem i poslušností je „BEZMOCNOST“.
Ta začíná tvořit OVLÁDÁNÍ, aby zraněné dítě v dospělém člověku dostalo pozornost, lásku a porozumění tam, kde ji mělo dostávat jako malé 👉 bezpodmínečně. Malý chlapec či holčička v nás křičí: „já to chci a chci, protože mi to patří.“

Bezmocnosti můžeme předejít tím, že dítě v nás nezbavujeme vlastní SÍLY, a že mu ponecháme svobodu výběru a samostatné rozhodování.
Současně si musíme dát pozor, abychom mu nenaložili více moci, než je schopno zvládnout. To se potom projevuje jako ovládání ostatních.
Kombinace bezmocnosti na jedné straně a přílišné moci na straně druhé dítě přetěžuje.
A my manipulujeme a ovládáme. To je fakt.😊

Všechno se dá postupně naučit a ovládání z našich životů postupně odezní.

Koneckonců nejčastěji ovládáme nějakou vlastností v nás, která zažívá bezmoc. Pokud se tato vlastnost znovu naplní vlastní SILOU, vyrovná se z pokřivenosti. My velmi rychle zjistíme, že tato vlastnost je náš DAR, naše JEDINEČNOST.

Každý máme své dary✨
…někdo je velmi citlivý a ucítí nesoulad již v mikro oblasti …někdo srší novými vynálezy, …jiný rád organizuje věci,…další umí tvořit rukama nábytek, zahrady….

Když si uvědomíme, jaké jsou naše dary a přednosti a začneme je užívat pro sebe, dar může postupně začít sloužit velkou silou nám a nakonec i lidstvu.🤲 Bez manipulace💞

„Například, pokud má žena velkou citlivost, už před začátkem konverzace cítí nesúlad, velmi snadno se stane, že je hnusná, historická, nepříjemná. Když porozumí svému daru a začne jí plně užívat pro sebe a následně pro ostatní, může tvořit velmi soucitné a příjemné prostředí pro sobě i celou rodinu.
Stačí se uvolnit do bdělosti k sobě a naučit se pracovat se svým vnitřním prožíváním.“

😉Spousta lidí si s tím neví rady. Avšak není třeba zoufat, ale na základě pocitu najít člověka, který má dar převést vás pokrouceným stavem bezmocnosti. Člověka, kterému byste uměli důvěřovat, že vám dokáže pomoci vrátit se zpět k vaší síle a moci.
A postupně zjistíte, že manipulaci už nepotřebujete a zároveň porozumíte, že už z ní nemusíte mít strach, a že je naprosto v pořádku, že ji ještě ostatní potřebují. Tak jako to zjišťujeme my.

S láskou 💝 Jana Abatis a Dušan Jirásek
https://zivot-nazivo.cz/terapie-valasske-mezirici